Basketbola klubs Rīga ASK

ASK Rīga logo

Basketbola klubs “ASK Rīga” bija Latvijas bakstebola klubs, kas darbojās no 2006. gada līdz 2009. gadam, kad tas tika likvidēts maksātnespējas dēļ. Klubs tika dibināts 2006. gadā kā “BK Rīga” mantinieks un nosaukts par godu padomju laiku komandai ar tādu pašu nosaukumu, kas darbojās no 1953. gada līdz 1991. gadam, un aizvadīja vairākas ļoti veiksmīgas sezonas, trīs reizes uzvarot PSRS čempionātā un trīs reizes uzvarot Eiropas čempionvienības kausa izcīņā. “ASK Rīga” savos trīs darbības gados piedalijās vairākās LBL (Latvijas Basketbola Līgas), BBL (Balstijas Basktebola Līgas) un ULEB (Eiropas Basketbola Līgu savienības) kausa izcīņās, un 2007. gadā ieguva arī Latvijas čempionu titulu, pārspējot spēcīgo “BK Ventspils”.

Kluba vēsture

Lai gan 2006. gadā izveidotajam klubam “ASK Rīga” nebija tieša sakara ar savulaik padomju laikos spēcīgo komandu ar tādu pašu nosaukumu, tomēr nosaukums gan tikai aizgūts tieši no viņiem. Jaunā kluba dibinātāji cerēja, ka spēcīgās komandas veiksme turpināsies arī jaunajai komandai, bet neviens no spēlētājiem, treneriem vai kluba īpašniekiem nezināja, ka kluba mūžs būs tik īss. Padomju laiku komanda “ASK Rīga”, kas aizvadīja veiskmīgus 38 darbības gadus bija kā labs piemērs, kādam būtu jābūt veiksmīgam basketbola klubam. Un Tieši šo cerēja turpināt arī jaunā kluba īpašnieki. 

Jaunā kluba dibināšana un BK Rīga

Jaunā basketbola komanda “ASK Rīga”, īstenībā bija “BK Rīga” mantiniece. “BK Rīga” tika dibināta 2004. gadā kā “BK Skonto” aizstājēja. Abas šīs komandas darbojās tikai 3 gadus katra, kas jau norāda uz to, ka komandām nav ilgs pastāvēšanas laiks. Bet, arī īsajā pastāvēšanas laikā BK Skonto bija sevi pierādījusi kā spēcīgu komandu, Latvijas Basketbola Līgā ieņemot otro vietu visas trīs sezonas, tieši aiz “BK Ventpils”. Toties vēlāk kluba pēctecei “ASK Rīga” izdevās pārspēt “BK Venstpils” un beidzot izcīnīt Latvijas čempionu titulu. 

No BK Rīga par ASK Rīga

Latvijas Basketbola Līgas 2005./2006. gada sezonu komanda uzsāka vēl zem “BK Rīga” vārda. Sezonas sākums komandai bija ļoti veiskmīgs un visas regulārā čempionāta spēles tika uzvarētas, kopā tās bija 35 spēles. “BK Rīga” šajā sezona piedalijās arī FIBA Pasaules kausa izcīņas turnīrā, taču tas bija neveiksmīgs un komanda nespēja pārvarēt pat pirmo kārtu. Sezonas vidū komadai tika nomainīts arī treneris, kas varētu būt viens no iemesliem, kādēļ šī bija “BK Rīga” pēdējā sezona. Komada sezonu sāka ar treneri Raimondu Miglinieku priekšgalā, taču sezonas vidū par komandas galvemao treneri kļuva lietuviešu izcelsmes treneris, Ramūns Butauts.

2006. gada 23. martā pienāca “BK Rīga” pastāvēšanas beigas un klubss tika pārsaukts par “ASK Rīga”. Šis ir oficiālais jaunā basketbola kluba dibināšanas datums. Jaunais klubs tika dibināts ar cerību turpināt jau pieminētā padomju laika kluba, ar tādu pašu nosaukumu, tradīcijas. Visi cerēja ka kluba neveiksmes beigsies un tie spēs darboties tik pat ilgi un veiksmīgi, kā vēsturiskā basketbola komanda.

2006./2007. gada sezonu basketbola komanda jau beidza ar jauno nosaukumu. Latvijas Basketbolu līgas izslēgšanas turnīrā komanda aizvadīja divas veiksmīgas spēles pret basketbola komandu “Valmiera”, bet vēlāk pusfinālā spēlējot pret “Barons/LU” zaudēja visas trīs spēles. Kopsummā jaunā “ASK Rīga” komanda sezonu noslēdza kā bronzas medaļas ieguvēji Latvijas Basketbola Līgas izcīņā, pēdējās spēlēs uzvarot komandu “Bumerangs”. 

1958-1960: Rīgas ASK – Eiropas čempionvienību kausa ieguvēji
1958-1960: Rīgas ASK – Eiropas čempionvienību kausa ieguvēji

Pirmā sezona

Savā pirmajā pirmajā sezonā komanda, kā ierasts, startēja LBL čempionātā, bet pirmo reizi piedalijās arī Baltijas Basketbola līgas un FIBA Eiropas kausu izcīņā. 

Latvijas Basketbola Līga

Latvijas Basketbola Līgas čempionātu “ASK Rīga” uzsāka tikai sezonas vidū, 2007. janvārī, kopā ar pārējām trīs spēcīgākajām komandām, kā tas bija ierasts arī citus gadus. Regulārajā sezonā “ASK Rīga” astoņu komandu vidū izcīnija otro vietu, uzvarot divpadmit no četrpadmit spēlēm. Tāpēc izslēgšanas turnīrā komandai vajadzēja pieslēgties tikai sākot ar pusfinālu. Pusfināls izrādijās ļoti veiksmīgs, un piecu spēļu sērijā komanda pārspēja “Baronu/LU”, nokļūstot finālā. Fināla pretinieks bija daudzkārtējā Latvijas čempionu komanda un agrākais “BK Rīga” sāncensis komanda “Ventspils”. Bet, veiksme šoreiz bija “ASK Rīga” pusē, un savu pirmo pilno sezonu komanda noslēdza kļūstot par Latvijas čempionu titula ieguvējiem. 

Baltijas Baasketbola Līga un FIBA

Baltija Basketbolu Līgas čempionāts neizrādijās tik pat veiksmīgs kā Latvijas čempionāts. “ASK Rīga” pirmajā kārtā ieguva otro vietu, kvalificējoties otrajai kārtai. Tālāk komanda palika piektajā vietā no sešām un ceturtdaļfinālā neiekļuva, zaudējot komandai “Šiauliai”. Savukārt, BK “Ventspils” šajā pat čempionātā iekļuva fināla četrniekā. Līdzīgu scenāriju komanda piedzīvoja arī FIBA Eiropas kausa izcīņā. Pārvarot pirmo kārtu, komanda kvalificējās otrajai kārtai, kurā paliekot trešajā vietā no četrām, neiekļuva ceturtdaļfinālā.

Pirmās  “ASK Rīga” sezonas rezultatīvākie un spilgtākie spēlētāji bija amerikāņu izcelsmes spēlētāji Kērtiss Miledžs, Ārons Bramlets un Toraijs Bragss, lietuvieši Stepons Babrausks un Martins Andrjukaitis un mūsu pašu latviešu spēlētāji – Sandis Valters, Raitis Grafs, Sandis Buškevics, Uģis Viļums un Arnis Vecvagars. Raitis Grafs bija arī tas spēlētājs, kas bija kopā ar “ASK Rīga” no tā pašiem pirmsākumiem līdz pat pēdējajai spēlei. Lielākā daļa spēlētāju vairs aktīvi nespēlē basketbolu, daži ir treneri vai apmāca jaunos talantus, daži ir pievērsušies pavisam citām karjerām. Vienīgie, kas no pamata sastāva vēl nodarbojas ar profesionālo basketbolu ir Rolands Freimanis un Salvis Mētra. 

Maksātnespēja un darbības pārtraukšana

Pirmā sezona bija arī visveiksmīgākā komandas darbības laikā. 2007./2008. gada sezonā komada izcīnija otro vietu LBL turnīrā piekāpjoties “BK Barons/LU”. Un nākamajā, kas bija arī viņu pēdējā, sezonā ieguva vien bronzas medaļu, piekāpjoties gan Ventspils gan “BK Barons/LU” komandām. 

Nespēdami pienācīgi vadīt klubu un pārvaldīt naudas līdzekļus, kluba vadītāji bija spiesti 2009. gada 9. jūnijā atzīt maksātnespēju. Kopējā kluba parādu summa bija vairāk nekā  1.4 miljoni latu. Lai arī maksātnespējas process tika ierosināts 9. jūnijā un naudas problēmas klubam bija jau kopš 2008. gada, oficiāli savu darbību komanda pārtrauca vien 2009. gada 15. septembrī.